Politikai rangsor sajtószabadság címszó alatt – a Riporterek Határok Nélkül 2025-ös jelentésének kettős mércéi

2025. május 08. 18:19

Az RSF friss sajtószabadság-indexe nem a médiahelyzet objektív állapotát tükrözi, hanem egyre inkább politikai és ideológiai preferenciákat szolgál – olvasható a Faktum elemzésében.

2025. május 08. 18:19
null

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) 2025-ös sajtószabadság-jelentése szerint Magyarország a 68. helyen végzett, miközben számos olyan ország előzi meg, ahol az újságírókat tényleges fizikai fenyegetés éri, médiumokat zárnak be, vagy a kormány szinte kizárólagos információforrássá vált – olvasható a Faktum elemzésében

Ukrajna, Észak-Macedónia, Sierra Leone vagy Elefántcsontpart példái is azt sugallják, hogy az RSF rangsora nem minden esetben tükrözi a sajtószabadság valós állapotát, hanem sokkal inkább ideológiai vagy politikai szempontokat érvényesít. Mindezt erősíti az Egyesült Államok esete is, ahol a Trump-adminisztráció újbóli hatalomra kerülése után már néhány hónap alatt érezhető visszaesést állapított meg a szervezet – egyes vélemények szerint túlzottan gyorsan és megalapozatlanul.

A lista összeállításának módszertana is kérdéseket vet fel: az RSF öt dimenzió alapján értékel, azonban a pontszámokat nagyrészt anonim kérdőívek alapján határozzák meg, amelynek válaszadóit nem hozzák nyilvánosságra. Ez aláássa az átláthatóságot és lehetőséget teremt a szubjektivitásra. A gazdasági és strukturális különbségek – mint például a nyelvi izoláció vagy a piac mérete – szintén torzító hatással lehetnek az értékelésekre, mégsem kerülnek kellő súllyal figyelembe vételre. Különösen a politikai környezet dimenziója tűnik dominánsnak, ami rendszeresen Magyarország gyengébb szerepléséhez vezet, 

miközben hasonló piaci koncentráció vagy tulajdonosi befolyás más uniós országokban nem okoz hasonló pontvesztést.

Az elemzés végül arra is rámutat, hogy az RSF maga sem mentes a politikai befolyástól: működését nagyrészt nyugati államok és nemzetközi szervezetek finanszírozzák, miközben rendszeres partnerei olyan NGO-knak, amelyek ideológiai alapon bírálják az egyes országokat. Magyarországon a kritikus sajtó működik, fizikai atrocitások nincsenek, és a médiapluralizmus – különösen online – biztosított. Ennek ellenére a nemzetközi rangsorok gyakran figyelmen kívül hagyják e tényezőket, ami torz képet fest a hazai helyzetről, és felveti a kérdést: a sajtószabadság mérésének célja a valóság leképezése, vagy politikai értékítéletek visszatükrözése?

A teljes elemzést ide kattintva olvashatja el. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: faktumprojekt.hu

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
camplazlo
2025. május 08. 20:32
Elég megnézni, hogy kultúralisan hol vannak/voltak az újságírók a médiában. A 80-as éveknben, a legtöbb amerikai filmben az újságíró csak valami rossz, akadály volt, egy szar ember a főhős útjában, mert a hatósággal szemben álló valami baloldali koncsi fertőnek gondolták őket. Aztán megbukott a szovjetunió, és az újságírók szent tehenekké változtak.
Reszelő Aladár
2025. május 08. 20:05
Akkor lenne sajtószabadság, ha kizárólag a Telex jelenne és vaskos állami hirdetésekkel kitömve lehetne egész nap a kormányt ekézni. Minél többet kapnak, annál jobban.
elfújta az ellenszél
2025. május 08. 19:39
Nem érdemes túl sokat rugózni a RSF módszertanán, ezt a listát Gyuri bácsi szája íze szerint készítik, a többi csak púder. Ez abból jön le világosan, hogy pont a RSF gittegylet szorgalmazza a fellépést a "fake news" terjesztés ellen, majd egy levegővétel után már át is állnak a sajtószabadság miatti aggodalmaskodásra. Egyszerű logikai alapon is világos, hogy a kettő egyszerre nem lehet igaz, ami az egyik oldalról nézve álhír, az egy másik narratíva szerint fontos leleplező információ, aminek a korlátozása a sajtószabadság korlátozását jelenti. A sajtószabaság szelektív korlátozása megfelel a RSF igényeinek, pontosabban Gyuri bácsi igényeinek, hiszen ők csak a beszélő szerszám.
Majdmegmondom
2025. május 08. 19:27
Miért kell ilyen szennyet hivatalosként kezelni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!